Jak (nie) dokarmiać ptaków wodnych?

Wszyscy lubimy spacerować.  Zwykle na dłuższy spacer znajdujemy czas dopiero w weekend. Wtedy jednak Paprocany oraz inne tyskie parki przeżywają prawdziwe oblężenie. Dlatego często wybieramy bardziej ustronne miejsca jak leśne dukty, niejednokrotnie napotykając urocze stawy. Zamieszkujące w nich wodne ptaki niezmiennie budzą zachwyt oraz potrzebę dokarmiania ich. Chyba wszyscy pamiętamy rodzinne spacery, gdzie jako dzieci z radością wrzucaliśmy duże ilości chleba i  bułek do wody. Łabędzie i kaczki widząc nas przypływały i mogły wreszcie najeść się do syta – przynajmniej tak myśleliśmy. O ile zamysł był szlachetny, to warto spojrzeć prawdzie w oczy –  praktykowanie tego przynosi  więcej szkody niż pożytku. Regularne dokarmianie ptaków wodnych w okresie od wiosny do jesieni sprawia, że zaczyna zanikać u nich instynkt wędrówki, przez co zima może je srogo zaskoczyć. Przyzwyczajają się do stałego źródła pokarmu oraz rezygnują z odlotu do ciepłych krajów. Upsss….

Ptaki wodne są roślinożercami, a 2/3 z nich odżywia się zwierzętami np. rybami czy owadami. Warto “pozwolić” im na samodzielne zdobywanie pokarmu właśnie poprzez nie dokarmianie ich sztucznie.  Dokarmianie ptaków wodnych słuszne jest wyłącznie w wyjątkowych sytuacjach takich jak zima z dużymi mrozami.  Ptaki zimujące w miejskich, często odwiedzanych parkach żywią się często tym, co przynoszą i wrzucają do wody mieszkańcy. Jednak zjadany przez nie taki pokarm jak np. pieczywo, które to zawiera sól oraz inne substancje ulepszające  może prowadzić do powstania u nich chorób układu pokarmowego, ogólnego osłabienia , a nawet ich śmierci!

Zatem kiedy  i czym dokarmiać ptaki wodne?  Po pierwsze, jak zostało wcześniej wspomniane ptaki należy dokarmiać dopiero gdy przyjdą mrozy. Nie można używać do tego celu takich produktów jak chleb, bułki, paluszki , chrupki czy – o zgrozo, czipsy!  Ptaki wodne można natomiast karmić drobno pokrojonymi – surowymi lub gotowanymi  warzywami np. marchewką czy białą kapustą (bez dodatku żadnych przypraw!) otrębami, ziarnami kukurydzy czy płatkami zbożowymi.

Pokarm należy wrzucać  ptakom nie bezpośrednio do wody, a na brzeg jeziora czy stawu i to w niewielkich ilościach. Nie powinien on mieć kontaktu z wodą, gdyż w bardzo niskich temperaturach zwyczajnie zamarza oraz może ulec zakwaszeniu i spleśnieniu. Czy Ty chciałbyś jeść coś coś takiego?

Redakcja paprocany.info życzy miłych i … mądrych spacerów! 🙂

Tekst i zdjęcie: Klaudia Matlachowska

 

Leave a comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany.