Jezioro Paprocańskie

Jedną z  atrakcji w Tychach jest Jezioro Paprocańskie (prawidłowa nazwa to także Jezioro Paprocany). Ten położony w południowo-zachodniej części miasta sztuczny zbiornik wodny cieszy się ogromnym zainteresowaniem mieszkańców miasta oraz okolicy. Atrakcyjność zbiornika podnosi znajdujący się nad nim Ośrodek Wypoczynkowy Paprocany, który jest stale unowocześniany. Można tu wypocząć na piaszczystej plaży strzeżonej lub wybrać “dziką stronę Paprocan” wraz z umiejscowionymi na niej urokliwymi plażyczkami.  Jezioro bogate jest w liczne gatunki ryb, co sprawia, że jest bardzo lubiane przez wędkarzy.

Powierzchnia jeziora to 132 ha. Długość wynosi 2 km, a szerokość w najszerszym miejscu 0,5 km. Jezioro Paprocańskie otaczają przepiękne lasy. Atrakcyjna ścieżka wokół jeziora stanowi doskonałe miejsce na spacery, treningi biegowe czy jazdę na rowerze. Długość ścieżki to 6,2 km, a obejście jeziora zajmuje około 1,5 – 2 h spokojnym tempem.

Jezioro Paprocańskie jest urokliwe o każdej porze roku. Wiosną jego tafla wspaniale wygląda  w obliczu kwitnącej natury, a latem szczególnie zachwycają wchody i zachody słońca. Jesienią doskonale oddaje ono obraz “złotej polskiej jesieni”, natomiast zimą, zmrożone widoki zapierają dech w piersiach.

Zdjęcie i treść: Klaudia Matlachowska

One comment on “Jezioro Paprocańskie

Leave a comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany.