Paprocany powitały wiosnę

21 marca 2019 r. tyszanie oraz osoby z pobliskich miast hucznie świętowali nadejście wiosny. A wszystko to dzięki wspólnej pasji Klaudii Matlachowskiej oraz Karoliny Chemicz – Pałys. Obie kochają przyrodę oraz integrowanie ludzi, a przez to wspólne docenianie i szanowanie tego, co mamy wokół.

Klaudia, tyska fotoreporterka i inicjatorka Spacerów Paprocańskich wpadła na pomysł, aby zrobić tzw. “pod edycję” wydarzenia i  przywitać wiosnę tradycyjnie, wspólnym spacerem i topieniem marzanny. Karolina, radna miasta Tychy zaś, po raz kolejny uruchomiła akcję rozdawania budek lęgowych dla ptaków. Obie bardzo szybko wpadły na pomysł, aby połączyć te dwie inicjatywy. I tak, 21 marca o godzinie 16:30 na dzikiej plaży pojawiło się ponad 150 osób! Po krótkim powitaniu oraz wielu zdjęciach, które uczestnicy robili sobie z Marzanną, nadszedł czas na krótki spacer w kierunku miejsca, gdzie celebrowana będzie ta polska tradycja. Wykonana przez Martę Nowakowicz – Jankowiak, kukła była w 100% ekologiczna, do jej utworzenia zostały użyte wyłącznie takie materiały jak słoma, patyki, papier czy bibuła.

Zadanie wrzucenia Marzanny do rzeki otrzymała Emilka Lewandowska, która rozdawała także ulotki informujące o możliwości oddawania na nią 1% swojego podatku.* Emilka zrobiła to koncertowo! Marzanna popłynęła nurtem Gostynki, co dla wszystkich uczestników było wyjątkowym i miłym dla oka przeżyciem.

Po tym widowiskowym powitaniu wiosny uczestnicy ruszyli w kierunku Promenady, gdzie czekało na nich ponad 200 budek lęgowych. Warto zaznaczyć, że budki te w całości ufundowane zostały przez Karolinę Chemicz – Pałys. Otrzymała ona funkcję radnej kilka tygodni temu i w ten sposób chciała to uczcić.

Budki rozstawione przed Promenadą zapierały dech w piersiach, co chwila słychać było komentarze na temat tego, jakie są urocze. Po budki ustawiły się dwie kolejki, w jednej były osoby, które zapisały się po nie już w lutym, a w drugiej osoby, które przyszły na powitanie wiosny, lecz nie były wcześniej zapisane na odbiór budki. Budek wystarczyło dla wszystkich! Otrzymywali je także spacerowicze, którzy nieśmiało zatrzymywali się i pytali się o możliwość uzyskania budki. Właściciele Promenady z chęcią włączyli się do akcji, udostępniając miejsce na rozdawanie budek oraz częstując uczestników pyszną, ciepłą herbatą.

Wydarzenie z pewnością na długo zapadnie uczestnikom w pamięci. Organizatorki mają nadzieję, że budki lęgowe spełnią swoją, tak istotną rolę i już za jakiś czas zadomowią się w nich mali lokatorzy. Skrzynki lęgowe bowiem, w ogromnym stopniu wspierają naszych skrzydlatych przyjaciół. Na skrzynkę odbiorczą już spływają zdjęcia zamontowanych na drzewach budek, co budzi uśmiech i poczucie satysfakcji oraz dumy z tyszan.

Kolejne takie wydarzenie planowane jest na za rok, 21 marca 2020 r. Teraz jednak czekamy na V Spacer Paprocański, który będzie miał dużo wspólnego z celebrowaniem przyrody. Klaudia i Karolina postanowiły połączyć swoje siły w stałą już współpracę, zatem usłyszycie jeszcze o niejednym interesującym wydarzeniu.

 

Ciekawe strony:

FP Spacer Paprocański  / Wydarzenie V Spacer Paprocański

Przyroda w mieście. Jestem na TAK

VIDEO – W jaki sposób powiesić budkę typu A dla sikor

Tekst: redakcja
Foto: Klaudia Matlachowska  (pełna fotorelacja)

 

* Emilka Lewandowska, info na temat oddawania 1%

Leave a comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany.